Leczenie

Proces leczenia manualnego

Proces leczenia manualnego choroby dyskowej kręgosłupa w naszym gabinecie trwa w cyklach od kilku do kilkunastu dni, z reguły 6, 8 lub 10 dni zależnie od pacjenta. W trakcie terapii wykonuje się codziennie zabiegi manualne. Całościowo proces obejmuje leczenie manualne i rehabilitację, trwające od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Turnusy ustala się według dolegliwości i potrzeb pacjenta. Terapia jaką proponujemy stanowi oprócz początkowego leczenia manualnego, dłuższy proces rehabilitacji ukierunkowany na poprawę zaburzeń biomechanicznych. W leczeniu dąży się do przywrócenia, w miarę odpowiednich dla pacjenta, stosunków biomechanicznych chorego kręgosłupa. Ma to na celu stworzenie możliwie optymalnych warunków dla procesu zdrowienia uszkodzonych struktur. Pierwsza kuracja często stanowi okres weryfikacji do ewentualnego leczenia operacyjnego. Jeżeli efekt pierwszej terapii jest pozytywny i satysfakcjonujący, wówczas ustalane są kolejne spotkania. W przypadku, gdy terapia nie przyniesie zasadniczej poprawy, wówczas rozważany jest szybszy termin kolejnego spotkania lub zmiana sposobu leczenia.


Pacjent, decydując się na leczenie manualne, tym samym, wyraża zgodę na stosowanie różnych technik manualnych w trakcie terapii. Przed podjęciem leczenia pacjent powinien wyjaśnić wszystkie wątpliwości, które ma względem proponowanej terapii, oczekiwanych rezultatów, czy czasu trwania leczenia. Decyzja o podjęciu terapii powinna być w pełni świadoma i wolna od jakichkolwiek wątpliwości.


Nie powinno się przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji i ustaleń zamykających terapię. Oczywiście każdą terapię można przerwać lub zakończyć przed czasem i mogą to uczynić obie strony z różnych ważnych powodów. Jednak decyzja taka powinna być podjęta po konsultacji i rzeczowym omówieniu – tak aby była zrozumiała dla obu stron i nie pozostawiała żadnych wątpliwości i niedopowiedzeń.